bröve

Bröve

Bröve (brevet) kelimesi dilimize Fransızcadan geçmiş bir kelimedir. Diploma, berat, patent, ehliyetname anlamlarına gelir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında aldıkları eğitim nedeniyle veya bir görevde belirli bir hizmet yılını tamamlayanların bir uzmanlık kazandığı kabul edilir. Bu personele kazandıkları uzmanlığın sembolü olarak verilen bröveler üniformalarında taşınır.

Metal veya kumaş üzerine nakış olarak imal edilir. Metal olanlarının, tam boy ve minyatür (1/2 oranında küçültülmüş) olarak iki çeşidi vardır. Harici kıyafette (Ceketli günlük üniforma veya tören kıyafetinde) metal olanın tam boy çeşidi, gömlekli mesai kıyafetinde minyatürü, eğitim kamuflaj kıyafetlerinde kumaş üzerine nakışlı olanlar kullanılır.

Çoğunlukla sol cep üstünde şerit rozetlerin hemen üstünde yer alır. Bazıları örneğin kıta komutanlığı bröveleri sağ cep üstüne takılır. aynı zamanda Deniz Kuvvetleri brövelerinde (denizaltı ve dalgıç brövesi gibi) ceketin sol tarafında alttan ikinci ve üçüncü düğme hizasına takılanları da mevcuttur.

Personel arasında, birlik sembolü ile bröveler her zaman karıştırılır. Birlik sembolü sol cebe takılan ve oldukça büyük genelde kalkan şeklinde tasarlanmış (kara ve hava kuvvetlerinin şekli aynı ve alt ucu yuvarlak, deniz kuvvetlerinin alt ucu sivridir) personelin, komutanı general veya amiral olan ilk bağlı olduğu birliğin sembolüdür. Örneğin: Her kuvvet komutanlığının birlik sembolü olduğu gibi onların altında bulunan ordu veya kolordu komutanlıklarının veya eğitim ve öğretim komutanlıklarının da birlik sembolleri vardır. Ama az önce de söylediğim gibi bröve denince, yanlış da olsa, akla ilk birlik sembolü gelir. Oysaki aşağıda açıklanan işaretler aslında brövedir. Bröve siparişi vermek için tıklayınız.


Kara Kuvvetleri Bröveleri

Binicilik

Kara Kuvvetleri Atlı Spor Eğitim Merkezi Komutanlığınca açılan Binicilik Temel Kursunu başarıyla tamamlayan subay ve astsubay binici adaylarına, Binici Brövesi verilir.
Binicilik branşlarının herhangi birisinde sporcu olarak Milli Takım, CISM (Uluslararası Askeri Sporlar) veya benzeri askeri organizasyonlar ile uluslararası yarışmalara iştirak eden binicilere Milli Binici Brövesi verilir.
Milli Binici Brövesini hak edenler Binici Brövesini takmazlar.

Binici Brövesi
Binici Brövesi

Komando Bröveleri

Komando Temel Eğitim

Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında açılan Komando Temel Kursunu başarı ile bitiren personele verilir. Komando İhtisas Eğitimi Brövesini almaya hak kazanan personel tarafından takılmaz.

Komando Temel Eğitim Brövesi
Komando Temel Eğitim Brövesi

Komando İhtisas Eğitimi

Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında açılan Komando İhtisas Kursunu başarı ile bitiren personele verilir. Bu kursu bitiren personel daha önce taşıdığı Komando Temel Eğitimi Brövesini takmaz.

Komando İhtisas Brövesi
Komando İhtisas Brövesi

Havadan İkmal Uzmanı

Havadan İkmal Kursunu başarıyla bitiren personele verilir.
Komando İhtisas Eğitimi veya herhangi bir paraşüt üst ihtisas brövesiyle birlikte de üniformaya takılabilir.

Havadan İkmal Uzmanı Brövesi
Havadan İkmal Uzmanı Brövesi

Paraşütçü Bröveleri

Paraşütçü

Statik Paraşüt Temel Kursunu başarıyla tamamlayan,
Uçan hava vasıtalarında belirlenmiş rüzgar ve yükseklik limitlerinde gerekli donatımla beş defa otomatik paraşütle atlayış yapan,
Yurt içi kuruluşlarda veya okullar ile eğitim merkezlerinde atlayış eğitimi alan askeri öğrencilerden belirli rüzgar ve yükseklik limitlerinde gerekli donatımla beş defa atlayış yapanlara verilir.
Aktif paraşütçülüğü sona ermiş, Komando İhtisas Eğitimi Brövesi taşımaya hak kazanan personel bu bröveyi takmaz. Ancak her yıl atlayışları onaylanan ve tazminat almaya hak sahibi, Komanda İhtisas Eğitimi Brövesi sahibi aktif paraşütçü personel bu bröveyi de takar.

Paraşütçü Brövesi
Paraşütçü Brövesi

Atlatıcı ve Yer Ekip Komutanlığı

Atlatıcı ve Yer Ekip Komutanlığı Kursu veya Serbest Paraşüt Atlatıcı Kursunu başarı ile bitiren subay, astsubay, uzman çavuş ve uzman onbaşılara verilir. Bu bröveyi taşımaya hak kazanan personel paraşütçü brövesini takmaz. Bu bröve Komando İhtisas Eğitimi Brövesi’ni taşımaya hak kazanan personel tarafından da üniformaya takılabilir.

Atlatıcı ve Yer Ekip Komutanlığı Brövesi
Atlatıcı ve Yer Ekip Komutanlığı Brövesi

Serbest Paraşütçü

Serbest Paraşüt Kursunu başarı ile bitirip, toplam 50 serbest paraşüt atlayışını tamamlayan personele verilir. Bu bröveyi taşımaya hak kazanan personel paraşütçü brövesini takmaz. Bu bröve Komando İhtisas Eğitimi Brövesi ile veya herhangi bir paraşüt üst ihtisas brövesi ile birlikte de üniformaya takılabilir.

Serbest Paraşütçü Brövesi
Serbest Paraşütçü Brövesi

Paraşüt Katlama, Birinci Kademe Bakım ve Kontrol Uzmanı

Bu bröve Paraşüt Katlama, Birinci Kademe Bakım ve Kontrol Kursunu başarıyla bitiren personele verilir. Komando İhtisas Eğitimi veya herhangi bir paraşüt üst ihtisas brövesiyle birlikte de üniformaya takılabilir.

Paraşüt Katlama, Birinci Kademe Bakım ve Kontrol Uzmanı Brövesi
Paraşüt Katlama, Birinci Kademe Bakım ve Kontrol Uzmanı Brövesi

Pilot Bröveleri

Pilot

TSK uçuş eğitim okullarından veya yabancı bir devlet uçuş okulu veya kurslarından pilotluk diploması alan ve diploması Kara Havacılık Okulu Komutanlığınca veya Jandarma Havacılık Okulu Komutanlığınca onaylanarak pilot unvanını kazananlara verilir

Pilot Brövesi
Pilot Brövesi

Kıdemli Pilot

Pilot olarak toplam 1250 uçuş saatini (uçuş okulu dahildir) veya uçuşa başladığı tarihten itibaren 7 uçuş yılını doldurarak Kıdemli Pilot niteliği kazanan pilotlara birlik komutanlığınca verilir. 1250 uçuş saati, taarruz helikopteri hariç, diğer helikopter ve pervaneli uçaklar içindir. Saat hesabında taarruz helikopter uçuş saati 1,2 ile çarpılarak hesaplanır.

Kıdemli Pilot Brövesi
Kıdemli Pilot Brövesi

Uzman Pilot

Pilot olarak, genel uçuş toplamı 2500 saati (uçuş okulu hariçtir) dolduranlara veya uçuş okulundan mezun olduğu tarihten itibaren 15 uçuş yılını dolduranlara verilir. 2500 uçuş saati, taarruz helikopterleri hariç, diğer helikopter ve pervaneli uçaklar içindir. Saat hesabında taarruz helikopter uçuş saati 1,2 ile çarpılarak hesaplanır.

Uzman Pilot Brövesi
Uzman Pilot Brövesi

Uçuş Tabibi

Uçuş Tabipliği Kursunu bitiren ve uçuculuğu yetkili makamlarca onaylanarak Uçuş Tabibi unvanını kazanan tabip subaylara verilir.

Uçuş Tabibi Brövesi
Uçuş Tabibi Brövesi

Uçucu ve Muhabere Elektronik İstihbarat ve E/H Subayı

Hava Platformu Muhabere Elektronik İstihbarat ve Elektronik Harp Kursunu başarı ile tamamlayan, Kuvvet Komutanı onayı ile uçuş ekibine dahil edilen Muhabere Elektronik İstihbarat ve Elektronik Harp personeli subaylara verilir.

Uçucu ve Muhabere Elektronik İstihbarat ve E/H Subayı Brövesi
Uçucu ve Muhabere Elektronik İstihbarat ve E/H Subayı Brövesi

Hava Arama Kurtarma

Hava Arama Kurtarma Oryantasyon Kursunu başarı ile bitiren subay ve astsubaylara Kara Kuvvetleri Komutanlığınca verilir.

Hava Arama Kurtarma Brövesi
Hava Arama Kurtarma Brövesi

Uçucu Teknisyen Bröveleri

Muhabere Elektronik İstihbarat ve E/H Operatör Teknisyeni

Hava Platformu Muhabere Elektronik İstihbarat ve Elektronik Harp Kursunu başarı ile tamamlayan ve Kuvvet Komutanı onayı ile uçuş ekibine dahil edilen ve Muhabere Elektronik İstihbarat ve Elektronik Harp personeli operatör ve teknisyen astsubaylara verilir.

Muhabere Elektronik İstihbarat ve E/H Operatör Teknisyeni Brövesi
Muhabere Elektronik İstihbarat ve E/H Operatör Teknisyeni Brövesi

Uçuş Teknisyeni

Yurt içi veya yurt dışı hava aracı teknisyen okul veya kurslarını bitiren ve uçuculuğu Kara Havacılık Okul Komutanlığınca veya Jandarma Havacılık Okul Komutanlığınca onaylanarak, “Uçuş Teknisyeni” unvanını kazanan teknisyen subay ve astsubaylara verilir

Uçuş Teknisyeni Brövesi
Uçuş Teknisyeni Brövesi

Uçucu Sağlık Teknisyeni Brövesi

Sağlık teknisyeni olup, Uçucu Sağlık Teknisyeni Kursunu başarı ile bitiren ve “Uçucu Sağlık Teknisyeni” unvanını kazanan astsubaylara verilir

Uçucu Sağlık Teknisyeni Brövesi
Uçucu Sağlık Teknisyeni Brövesi

Patlayıcı Maddeleri Keşif ve İmha Personeli Bröveleri

Mühimmat İmha Uzmanı

Yurt içi ve yurt dışı mühimmat imha kurslarını başarı ile bitiren subay, astsubay ve uzman erbaşlara verilir.

Mühimmat İmha Uzmanı Brövesi
Mühimmat İmha Uzmanı Brövesi

Patlayıcı Maddeleri Keşif ve İmha Uzmanı

Türk Silahlı Kuvvetlerinde Patlayıcı Maddelerin Zararsız Hale Getirilmesi Eğitimi veren kurumlarında veya yabancı bir devletin muadili okulu ya da teşkillerinde verilen Patlayıcı Maddelerin Zararsız Hale Getirilmesi kurslarını başarıyla bitirmek suretiyle diploma alan personele verilir

Patlayıcı Maddeleri Keşif ve İmha Uzmanı Brövesi
Patlayıcı Maddeleri Keşif ve İmha Uzmanı Brövesi

Kıta Komutanlığı Bröveleri

Subay Kıta Komutanlığı Bröveleri

En küçük Kıta Komutanlığı dahil daha üst birliklerde en az 5 yıl komutanlık yapan subaylara (10 yıl dahil) 1. Şekil; 11-15 yıl arası komutanlık yapanlara (15 yıl dahil) 2. Şekil; 16 yıl ve daha fazla komutanlık yapanlara 3. Şekil bröve Kara Kuvvetleri Komutanlığınca verilir.

5-10 yıl
11-15 yıl
subay kıta komutanlığı
16 yıl ve üstü

Astsubay Kıta Komutanlığı Bröveleri

En küçük Kıta Komutanlığı dahil daha üst birliklerde en az 5 yıl komutanlık yapan astsubaylara (10 yıl dahil) 1. Şekil; 11-15 yıl arası komutanlık yapanlara (15 yıl dahil) 2. Şekil; 16 yıl ve daha fazla komutanlık yapanlara 3. Şekil’deki bröve Kara Kuvvetleri Komutanlığınca verilir.

5-10 yıl
11-15 yıl
16 yıl ve üstü

Uzman Erbaş Kıta Bröveleri

Kıtada en az 5 yıl görev yapan uzman çavuş (10 yıl dâhil) 1. Şekil; 11-15 yıl arası görev yapanlar (15 yıl dâhil) 2. Şekil; 16 yıl ve daha fazla görev yapanlar 3. Şekil’deki bröveyi takmaya hak kazanırlar.

5-10 yıl
11-15 yıl
16 yıl ve üstü

Spor

Silahlı Kuvvetler Spor Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığında açılan;
Temel ve Savaş Beden Eğitimi İhtisas Kursunu başarı ile bitirenler,
Askeri Beden Eğitimi Öğretmenliği kursunu başarı ile bitirenler,
TBE/SBE Temel Kursunu başarı ile bitiren subay astsubay ve uzman erbaşlardan; Milli ve TSK Milli Takımlarında yarışanlar,
TBE/SBE Temel Kursunu başarı ile bitiren subay astsubay ve uzman erbaşlardan ; TSK’da öncelikli spor branşlarından en az iki spor branşından Antrenörlük ile dalgıç, cankurtaran, serbest paraşüt ve kayak eğitmenliği kurslarından herhangi birinden başarılı olan personele verilir. Spor Brövesi TSK Spor Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı tarafından onaylanarak personele verilir ve kayıt altına alınır.

Spor Brövesi

Keskin Uzman Nişancı

Atıcılık ve Uzman Nişancılık Eğitim Birlik Komutanlığında kursları başarıyla bitiren personele verilir. Bröveler birbirinin devamı niteliğinde olduğundan; birden fazla kursu başarıyla bitiren personel, en üst seviyedeki bröveyi takar, bir öncekini takamaz.

Keskin Nişancı Brövesi
Uzman Nişancı Brövesi
Özel Görev Nişancısı ve Eğitici Brövesi

Askeri Köpek Eğitici Personeli

Yurt içinde ve yurt dışında açılan köpek eğitimi kurslarını (en az 8 hafta) başarıyla tamamlayan subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile yurt içinde kursu veren birliklerde en az iki yıl süreyle tabur, bölük, takım veya müfreze komutanı olarak görev yapan personele verilir.

Köpek Eğitici Brövesi

Deniz Kuvvetleri Bröveleri

Su Üstü

Su üstü gemilerinde 5 yıl ve üzerinde görev yapan subay, astsubaylar ve uzman erbaşlar ile su üstü gemilerinde Gemi Komutanlığı görevi yapan subay ve astsubaylar tarafından takılır.

Su Üstü Brövesi

Denizaltı

Denizaltı özel ihtisas eğitimi sonunda; denizaltı stajını başarı ile tamamlayan subay ve astsubaylar ile denizaltı özel ihtisas uzman erbaş kursunu başarı ile tamamlayan uzman erbaşlara verilir.

Denizaltı Brövesi

Kurbağa Adam

Kurbağa Adam Temel Eğitimini başarı ile tamamlayan subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaşlara ve askeri öğrencilere verilir.

Kurbağa Adam Brövesi

Kurbağa Adam ve Dalgıç

Kurbağa Adam Temel Eğitimi sonunda birinci Sınıf Dalgıç Özel İhtisas Kursunu başarı ile tamamlayan personele verilir.

Kurbağa Adam ve Dalgıç Brövesi

SAT Komandosu

SAT (su altı taarruz) Özel İhtisas Kursunu başarı ile tamamlayan subay ve astsubaylara verilir.

SAT Komando Brövesi

Pilot

Yurt içi ve yurt dışı uçuş okullarını başarı ile bitiren pilotlara uçuş okulları tarafından verilir.

Deniz Pilot

Kıdemli Pilot

Aşağıdaki şartları yerine getiren pilotlara kıdemli pilot brövesi verilir.
Birinci pilot ve öğretmen pilot uçuş toplamı; 1.250 saati dolduranlarla, (öğrencilik devresindeki okul uçuşu dahil değildir.)
Uçuş okulundan mezun olduğu tarihten itibaren 7(Yedi) hizmet yılını dolduranlara,

Kıdemli Pilot

Komutan Pilot

Aşağıdaki şartları yerine getiren kıdemli pilotlara komutan pilot brövesi verilir.
Birinci pilot ve öğretmen pilot uçuş toplamı; 2.500 saati dolduranlarla, (öğrencilik devresindeki okul uçuşu dahil değildir.) 2.500 saat uçuş; pervaneli uçaklar içindir. Bunun hesabında jet uçuş saati 1,2 (bir onda iki) emsali ile çarpılır ve pervaneli uçuş saati ile toplanır.
Uçuş okulundan mezun olduğu tarihten 13 (On Üç) hizmet yılını doldurmuş olanlara,
Orgeneral/Oramiral ve Korgeneral/Koramiral uçuculara yukarıdaki şartlar aranmaksızın Komutan Pilot Brövesi verilir.

Komutan Pilot